Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

O nehnuteľnosti prichádzajú aj donedávna majetní Španieli

Správy a novinky z oblasti stavebníctva a architektúry.

Moderátor: spravy-az

  

O nehnuteľnosti prichádzajú aj donedávna majetní Španieli

od TASR » Uto 09. Okt 2012 20:41:19

REALITY: O nehnuteľnosti už prichádzajú aj donedávna pomerne bohatí Španieli


Madrid 9. októbra (TASR) - Problémy so splácaním hypoték a vyvlastnením domov už netrápia len imigrantov a Španielov s nízkymi príjmami, ale aj rodiny z vyššej strednej triedy. Vyplýva to z najnovších údajov poradenského združenia AFES.

Na AFES sa obracajú so žiadosťou o radu majitelia domov a bytov, ktorým hrozí, že prídu o strechu nad hlavou.
Podľa združenia v Madride sa až 60 % týchto prípadov týka podnikateľov, príslušníkov vyššej strednej triedy a ich ručiteľov, ktorými boli prevažne rodičia žiadateľov o hypotéky.

Na porovnanie, pred troma rokmi patrilo až 80 % zhabaných nehnuteľností imigrantom, ktorí počas krízy zvyčajne prichádzajú ako prví o prácu a nie sú potom schopní splácať pôžičky. Dnes ich "podiel" na celkovom počte zhabaných domov a bytov klesol na 40 %.

Ďalších 20 % nehnuteľností, ktoré úrady zabavili, patrilo ručiteľom. Najčastejšie ide o rodičov, ktorí sa v čase rozmachu realitného trhu snažili pomôcť deťom získať vlastné bývanie a poskytli svoj majetok ako garanciu za hypotekárne úvery detí.

Ceny nehnuteľností v Španielsku boli totiž pred vypuknutím globálnej finančnej krízy v roku 2008 veľmi vysoké a mladí ľudia nemali šancu získať hypotéku bez pomoci rodičov.

Podľa Carlosa Banosa, prezidenta AFES, zhabanie rodičovských domov je najsmutnejším dôsledkom prasknutia realitnej bubliny v Španielsku. Nielenže mladí prišli o svoje bývanie, ale aj ich rodičia, ktorí celý život pracovali a šetrili, aby zaplatili svoje bývanie a potom, aby pomohli deťom, zostali bez strechy nad hlavou.

V roku 2007, keď rozmach realitného trhu v Španielsku dosiahol svoj vrchol, sa cena domu pohybovala na úrovni 7,7-násobku priemerného hrubého ročného príjmu španielskej rodiny. Na porovnanie, rodiny v USA zaplatili za dom 5-násobok svojho ročného príjmu.
Od roku 2007 sa ceny nehnuteľností v Španielsku prepadli o 30 %, zatiaľ čo miera nezamestnanosti v krajine sa v 2. štvrťroku 2012 vyšplhala na 24,6 % a je najvyššia od roku 1976. Bez práce je tak už takmer každý štvrtý obyvateľ Španielska v produktívnom veku. To znamená, že aj počet tých, ktorí majú problém splácať predraženú hypotéku z čias stavebného rozmachu, narastá.

Informovala o tom agentúra Bloomberg.

"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo d'alšiie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchadzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona"

Pozri ďalšie z oblasti: SPRÁVY - Aktuality

Vaša Stavba od A po Z.
Obrázok užívateľa
TASR
 
Príspevky: 90
Registrovaný: Pon 30. Apr 2012 13:57:27


  

Späť na SPRÁVY - Aktuality

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia