Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY ESHOP STAVBY
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Betónové podlahy - zujímavé nie len v užitkových budovách

  

Betónové podlahy - zujímavé nie len v užitkových budovách

od lexikon-az » Str 08. Jún 2022 13:51:38

Okrem ich estetickej príťažlivosti môže použitie surovín ušetriť zdroje tým, že sa obíde použitie dodatočných náterov a procesov. Tento typ riešenia sa najčastejšie používal v úžitkových budovách, ako sú infraštruktúra, továrne a sklady. Odkryté betónové podlahy sa napríklad nachádzali predovšetkým v priemyselných priestoroch, na parkoviskách a čerpacích staniciach.
Čoraz častejšie sa však používajú aj v súkromnej sfére kvôli ich vzhľadu, trvanlivosti, odolnosti a širokým možnostiam povrchovej úpravy. Aké sú však hlavné faktory, na ktoré si treba dať pozor pri použití betónovej podlahy?


eshop.stavba-az.sk


Po prvé, je dôležité, aby projektant vzal do úvahy faktory, ako sú terénne podmienky, funkcia priestoru, rozloženie zaťaženia a či nebude vystavený účinkom látok, ktoré môžu korodovať betón. Aby sa tak stalo, je nevyhnutné, aby pomer vody, piesku, štrku a cementu v betóne umožňoval jeho konečnú úpravu špeciálnymi strojmi po vytvrdnutí, čím sa dosiahne požadovaná pevnosť a odtieň. Je tiež dôležité, aby bola služba dobre zorganizovaná a naprogramovaná, pretože sa zvyčajne vykonáva hneď po naliatí betónu samotnej dosky.Po naliatí betónu je dôležité vyrovnať dosku a zabezpečiť správnu hustotu, aby sa odstránili zachytené vzduchové bubliny, prázdne miesta a prebytočná voda vo vnútri. Podlaha musí tiež dostať rezy na rozšírenie vo vopred definovaných oblastiach v projekte, aby sa predišlo problémom, ako sú praskliny, keď sa štruktúra prirodzene rozťahuje a zmršťuje. Až po zaschnutí betónu treba začať s leštením špeciálnymi strojmi. V závislosti od procesu je možné získať viac alebo menej leštený povrch. Pre budúcu ochranu a konečnú úpravu sa odporúča aplikácia živice vhodnej pre konkrétne použitie.
Hoci je bežnejšie zachovať prirodzený odtieň betónu, ktorý sa pohybuje medzi svetlou a tmavosivou a obsahuje charakteristické škvrny, existujú aj možnosti pridania pigmentov do zmesi a dosiahnutia rôznych odtieňov.
Najbežnejšie betónové podlahy sú tie, ktoré sú vyzbrojené drôteným pletivom. V súčasnosti sú na trhu aj možnosti podláh s kovovými a polypropylénovými vláknami , ktoré znižujú zmrašťovanie betónu a následne vznikajúce trhliny. Existujú aj možnosti s predpínacími systémami z oceľových laniek, napínaných vo vnútri podlahy, umožňujúce realizáciu podláh bez dilatačných škár.


V našej galérii nájdete ukážky projektov, ktoré kombinujú estetiku, trvanlivosť a jednoduchosť realizácieeshop.stavba-az.sk


Súvisiace fórum: Stavba - Projekty, nápady

Zdroj:archdaily.com

Vaša Stavba od A po Z.
lexikon-az
 
Príspevky: 20
Registrovaný: Uto 06. Nov 2012 23:07:50


Re: Betónové podlahy - zujímavé nie len v užitkových budovách

od marek2 » Str 08. Jún 2022 22:05:10

Betón s drevom a tmavým kovom je topka. Doma by som to asi nechcel, možno, no do kancelárie..
marek2
 


Re: Betónové podlahy - zujímavé nie len v užitkových budovách

od Opko » Štv 09. Jún 2022 8:17:27

Je to zaujímavé riešenie. Vedel by som si to predstaviť aj v moderných rodinných domoch. Zamýšľal som sa však nad tým, že keď sa odbije alebo zafarbí betónová stena (podlaha), ako sa to dá napraviť do pôvodného stavu.
Obrázok užívateľa
Opko
 
Príspevky: 98
Registrovaný: Uto 28. Okt 2014 8:18:12  

Späť na Stavba - Projekty, nápady

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

 Naši partneri a priatelia - web links
 Urbár Podhradie - Webové stránky urbáru v Podhradí