Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY ESHOP STAVBY
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Gavin Munro pestuje kompletné kusy nábytku

Interiér a dizajn
  

Gavin Munro pestuje kompletné kusy nábytku

od temy-az » Uto 21. Jún 2022 13:58:46

Pri každom vyrobenom kuse nábytku britský dizajnér Gavin Munro zo spoločnosti Full Grown hovorí: „Neexistuje spôsob, ako nevidieť, že pochádza zo stromu.“

Biznis Gavina Munroa rástol doslova od základov. „Úplne sme prehodnotili postup ako sa drevo používa ako materiál,“ hovorí Munro, dizajnér nábytku a majiteľ spoločnosti Full Grown, ekologického výrobcu dreveného nábytku s nulovým odpadom.
Najbežnejší spôsob výroby dreveného nábytku je pomerne jednoduchý: niekoľko desaťročí pestujte správne stromy, nasekajte ich, nakrájajte na menšie kúsky a zostavte z nich stoličku.


Gavin Munro z Derbyshire premýšľal, či by mohol vyskúšať úplne iný prístup: čo keby skúsil jednoducho pestovať stoličky? Čo keby stromy mohol prinútiť rásť do tvarov pripomínajúcich stoličky a prostredníctvom strategického vyrezávania a vrúbľovania by výsledkom bola každoročná „úroda stoličiek“. Po dlhoročnom skúšaní v záhrade jeho matky a dôkladnom overení koncepcie sa zrodil Full Grown.


eshop.stavba-az.sk

Munro poukazuje na to, že myšlienka pestovania nábytku sa v skutočnosti datuje do tisícročí. Číňania boli známi tým, že kopali diery, aby ich vyplnili skalami v tvare stoličky a nechali korene stromov prerastať cez medzery, zatiaľ čo Egypťania a Gréci mali metódu na pestovanie malých stoličiek. Proces môže trvať 4 až 8 rokov:
„V podstate je to neuveriteľne jednoduché umenie. Začnete pestovaním a orezávaním mladých konárov stromov, ktoré rastú nad špeciálne vyrobenými formovačmi. V určitých bodoch ich potom vrúbľujeme tak, že objekt vyrastie do jedného pevného kusu – je to ako organická 3D tlač, ktorá využíva vzduch, pôdu a slnečné svetlo ako východiskové materiály. Po tom, čo strom vyrastie do požadovaného tvaru, pokračujeme v starostlivosti o strom, kým sa zahusťuje a dozrieva, pred zberom v zime a následným okorenením a vysušením. Potom je to už otázka hobľovania a dokončovania, do akej miery ukážeme drevo a textúru vo vnútri.
Prvý prototyp vŕbovej stoličky Full Grown si už našiel cestu do stálej zbierky v Škótskom národnom múzeu.

eshop.stavba-az.skMohlo by vás tiež zaujímať:
Inšpirácie a dizajn - Interiér
Inšpirácie a dizajn - Exteriér

Vaša Stavba od A po Z.
Obrázok užívateľa
temy-az
 
Príspevky: 194
Registrovaný: Pia 04. Nov 2011 10:21:28


  

Späť na Bytové doplnky a iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

 Naši partneri a priatelia - web links
 Urbár Podhradie - Webové stránky urbáru v Podhradí
cron