Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY WEB MARKETING A REKLAMA
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

Stavebníctvo čaká v r.2012 pokles, zastavia to až diaľnice

Správy a novinky z oblasti stavebníctva a architektúry.

Moderátor: spravy-az

  

Stavebníctvo čaká v r.2012 pokles, zastavia to až diaľnice

od TASR » Pia 10. Aug 2012 12:34:02

REALITY: Stavebníctvo zaznamená pokles aj v tomto roku, firmy čakajú na diaľnice


Zo zdrojov: TASR

Slovenské stavebné firmy zaznamenali za 1. polrok 2012 medziročný prepad v produkcii o 11 %. Najväčším problémom odvetvia pritom ostáva nedostatok zákaziek financovaných súkromným aj verejným sektorom.

"Problém nie je zapríčinený len znížením objemu realizácií, ale takisto poklesom realizačných cien, čo mieru poklesu umocňuje,"
povedal pre TASR riaditeľ spoločnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Kým stavebná produkcia realizovaná na Slovensku klesla za 6 mesiacov medziročne o viac ako 13,3 %, objem zahraničných objednávok sa medziročne zvýšil až o 37 % a dosiahol 4,9 % z celkovej stavebnej produkcie. Ukázali to údaje Štatistického úradu (ŠÚ) SR. "Stavebné spoločnosti sa snažia substituovať nedostatok zákaziek na domácom trhu kontraktmi v zahraničí. Napríklad v Poľsku i v Českej republike," skonštatoval Vacek.

Podľa analytika Československo obchodnej banky Mareka Gábriša bude súkromný sektor v investíciách do stavieb naďalej opatrný, a tak ostáva odvetvie odkázané na oživenie výstavby diaľnic. "V dnešnej optike sa ako chyba javí najmä nerovnomerné čerpanie eurofondov na infraštruktúru počas celého programovacieho obdobia," upozornil Gábriš. Ako dodal, súčasné diaľničné stavby zrejme môžu vykryť výpadok po dostavbe prvej súkromnej diaľnice. Na rozbeh stavebnej produkcie však bude potrebné zrealizovať viacero pripravovaných tendrov.
Stavebná produkcia bude mať klesajúci trend aj v druhej polovici tohto roku a nedostatok zákaziek bude stále viditeľný. Podľa Vacka by celkový pokles odvetvia mohol oproti vlaňajšku dosiahnuť 7 až 9 %. "Určité zlepšenie by mohlo prísť v budúcom roku, kedy podľa našich výskumov očakávajú riaditelia stavebných spoločností stabilizáciu sektoru," predpovedal Vacek. Dodal, že situácia však bude závisieť najmä od vlády Roberta Fica, od ktorej si stavebníci veľa sľubujú.
"Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo d'alšiie šírenie správ zo zdrajov TASR je bez predchadzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona"

Pozri ďalšie z oblasti: SPRÁVY - Aktuality

Vaša Stavba od A po Z.
Obrázok užívateľa
TASR
 
Príspevky: 90
Registrovaný: Pon 30. Apr 2012 13:57:27


  

Späť na SPRÁVY - Aktuality

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť