Pripoj sa k nám!
kedy odhadzovat sne...
 
Zdieľať:
Upozornenia
Vyčistiť všetko

kedy odhadzovat sneh (váha snehu) ?

72 Príspevky
66 Užívatelia
0 Likes
55.9 K Zobrazenia
(@anonymous)
Príspevky: 374
Honorable Member Guest
Topic starter
 

Ahhojhe. Akurat u nas nakydalo dost snehu a tak mi napadlo .. neviete od akeho mnozstva (hrubky) snehu ho uz treba odhadzovat zo strechy ? Thnx.

 
Publikované : 16/02/2012 10:23 am
(@anonymous)
Príspevky: 374
Honorable Member Guest
Topic starter
 

Ja som toto riesil so znamym a dosli sme na to ze cca. >0,5m .. ale presne neviem, zavisi to aj typu snehu myslim.

 
Publikované : 16/02/2012 12:37 pm
zander
(@zander)
Príspevky: 321
Reputable Member
 

Ono je to rôzne. Na Slovensku sú definované snehové oblasti (STN EN 0,75 - 2,25kN/m2 co je 75 - 225kg/m2) a na toto zaťaženie je napočítaná strecha s nejakou rezervou.

Váha snehu sa pohybuje nasledovne :

- čerstvý prašan - 100kg/m3

- uležaný sneh (niekoľko hodín) - 200kg/m3

- starý sneh (týždne, mesiace) – od 250 do 350kg/m3

- mokrý sneh – 400kg/m3

Takže, keď máme oblasť III. unesie strecha 40cm starého snehu, pretože je dimenzovaná na cca. 150kg/m2. V oblasti IV. je zas strecha počítaná na cca. 220kg a znesie približne 60cm starého snehu. .. a takto sa to da vykombinovať pre jednotlivé miesta a snehy 😉 .

Ešte poznámka. Tieto hodnoty sú z EN1991-1-3 a platia pre nové stavby a stavby cca. 2 roky staré. Podľa staršej STN boli hodnoty pre oblasti nižšie, ale zas sa inak počítali koeficienty bezpečnosti. Rozdiel je cca. 15% .. pričom EN uvažuje viac snehu. Btw. údaje o plošnom zaťažení sa dajú vyčítať zo statického posúdenia stavby, ak ho máte. Objemovka snehu je vyššie.

Z.

 
Publikované : 16/02/2012 5:58 pm
(@oondrejj)
Príspevky: 20
Eminent Member
 

si predstav a ja sa nachádzam v tej najhoršiej oblasti:D tu u nas by asi rovné strechy neobstáli. Mne osobne by sa necheclo hodťi na strechu zhadzovať sneh ja som pohodlný nech je strecha šikmá a sneh sa bude zosypovať sám. Potom ho už len nejako z chodníka odporatať a bude pekne čistučko. A to rozdelenie sa zohľadňuje aj pri navrhu strechy.

 
Publikované : 18/12/2012 11:46 pm



zander
(@zander)
Príspevky: 321
Reputable Member
 

no, to je pravda. sklon strechy dokonca aj ovplyvňuje základnú hodnotu zaťaženia snehom. Inak aktuálna euro norma stanovuje aj takzvané oblasti s mimoriadnym zaťažením snehom, kde sú ešte navrch súčinitele od 2,1x až po 3,7x ! .. takže v niektorých oblastiach ma človek zrazu počítať s napr. 110kg x 3,7 .. a hops mame 410kg na m2. A to už dáva rezervu aj na neodhadzovanie 😉 akurát vyjde tak predimenzovaná stavba, že investor sa díva na statika jak na blba. Ešte doplním info k predchádzajúcemu príspevku. Teraz je výpočet snehu spravený tak že okrem oblasti je naviazaný aj na nadmorskú výšku. Čo vlastne môže spraviť rozdiely aj v rámci jednej snehovej oblasti na mape (v závislosti od tejto výšky).

Z.

 
Publikované : 19/12/2012 12:39 am
(@oondrejj)
Príspevky: 20
Eminent Member
 

jedna strecha a toľko problémov. Sa mi zdá, že nás v tej oblasti s väčším snehovým zaťažením chcú ošklbať o všetky peniaze. Keď som minule čítal, že niekomu navrhol architek do domu kúrenie, ktoré bolo vyčíslene na 27 000€ tak potom neviem o koľko to ešte predimenzova. Na druhe strane statik za to zodpovedá tak radšej pridá aby nemal potom problémy.

 
Publikované : 19/12/2012 5:39 pm
zander
(@zander)
Príspevky: 321
Reputable Member
 

nj. statika často bohužiaľ nie je vec vkusu .. btw. keď spomíname peniaze, nech je to hocijaká časť projektu, vždy odporúčam zásadu - minimálne 2 cenove ponuky ! .. 😉  no treba prihliadať aj na ponúkanú kvalitu projektu..

Z.

 
Publikované : 23/12/2012 1:04 am
(@martinlor)
Príspevky: 110
Estimable Member
 

to suhlasim! vzdy je potrebne si urobit obraz o cenach viacerych firiem

 
Publikované : 29/01/2016 11:38 am



(@wilino)
Príspevky: 112
Estimable Member
 

prehlad treba mat

 
Publikované : 10/02/2016 7:55 pm
(@rastik_s)
Príspevky: 167
Estimable Member
 

presne lebo nikdy neviete kto vám dá výhodnejšiu ponuku

 
Publikované : 15/02/2016 4:38 pm
zander
(@zander)
Príspevky: 321
Reputable Member
 

Aktualita k pôvodnej téme :construct: .. Podľa teraz platnej normy sa sneh počíta z kombinácie miesta stavby a nadmorskej výšky. + pri návrhu je veľmi dôležité preveriť si, či sa miesto stavby nenachádza v oblasti s mimoriadnym zaťažením.

Spomeniem ešte jednu zásadnú vec. Zaťaženie snehom ovplyvňuje aj tvar strechy. Plochá strecha - plné zaťaženie, šikmá strecha menšie zaťaženie. Nebezpečné je napríklad, ak je nejaká strecha hneď vedľa inej budovy (prístrešky, markízy a pod.). Tu je potrebné počítať s návejovým snehom a ten táto "nová" norma berie dóósť vážne :wrahhh: ..

Z.

 
Publikované : 16/02/2016 11:00 pm
(@dammo)
Príspevky: 203
Estimable Member
 

este horsie ak sused ma pod vasou strechou kostru z altanku;) to je radosti, ked sa ten sneh zosmykne.

 
Publikované : 19/02/2016 12:38 pm



(@reminderko)
Príspevky: 52
Trusted Member
 

Este ani raz som nastastie nemusel odhadzovat... A po pravde som to ani nikdy neriesil...

 
Publikované : 10/10/2019 10:50 am
happyday
(@happyday)
Príspevky: 87
Trusted Member
 

Nemusel si odhadzovat? Tak to si stastny clovek :mrgreen:

 
Publikované : 11/10/2019 11:05 am
miflow
(@miflow)
Príspevky: 107
Estimable Member
 

takych podla mna vela neni, my casto musime ;)

 
Publikované : 15/10/2019 11:50 am
Stránka 1 / 5
Pripoj sa k nám!
Online užívatelia

 Žiadny člen momentálne prihlásený

Kategórie článkov:

Zo správ, aktualít, tém a inšpirácií :)..