Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY ESHOP STAVBY
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 5. ČASŤ (Výmena el.rozvodov a radiátorov)

Máte skúsenosti s realizáciou stavby, vybavovačkami, a pod.? Môžete ich popísať tu.
  

REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 5. ČASŤ (Výmena el.rozvodov a radiátorov)

od filantrop » Uto 31. Máj 2022 14:31:03

Myslím si, že výmena elektrických rozvodov je dnes pri kúpe starších bytov dosť častou otázkou.

Myslím si, že výmena elektrických rozvodov je dnes pri kúpe starších bytov dosť častou otázkou. Jedna z príčin výmeny sú staré hliníkové rozvody elektrickej siete, ktoré sa nahradzujú novými medenými rozvodmi. Ďalšou príčinou tejto výmeny zvykne byť aj poloha zástrčiek, kde pri zmene dispozičného riešenia nám už nepasujú ich pôvodné umiestnenia.
Ako by to bolo, keby sme si to aj pri výmene elektrických rozvodov ešte o niečo nesťažili.  V rámci našej výmeny elektrických rozvodov sme sa rozhodli pre pár “výmyslov“.
V obývačke a spálni sme sa rozhodli pre podsvietenie LED pásom po celej šírke miestnosti. Varnú dosku sme chceli prerobiť na indukciu, nakoľko sme ju mali aj pred tým a boli sme s ňou spokojní. So zavedením indukcie sme museli vyriešiť výmenu ističa pred elektromerom a samotného elektromera za trojfázový. Odblombovanie a zablombovanie nám zabezpečila Stredoslovenská distribučná a.s., ktorá vám po dobu troch dní nechá odblombované hodiny, počas ktorých si musíte zabezpečiť elektrikára na výmenu tohto ističa. Výmena ističa je potrebná z dôvodu vyššieho výkonu indukčnej varnej dosky. Niektoré varné dosky si ľudia pripájajú do jednofázových 230 V, no ich výkon ohrevu je týmto značne obmedzený.
Pri výmene elektrických rozvodov je najdôležitejšie si naplánovať samotné vedenie novej elektrickej siete, hlavne ak ich budete s najväčšou pravdepodobnosťou ťahať zarezaním do panelov, do ktorých sa zrovna najľahšie nerobia drážky. Ako ich viesť, vám určite bude vedieť poradiť aj elektrikár. Najčastejšie sa to robí tak, že pokiaľ máte vedenú drážku na jednej strane steny, tak do druhej miestnosti, ktorá je na druhej strane tejto steny len prevŕta dieru a vytvorí sa zástrčka niekde v tomto mieste. Tým pádom cez jednu drážku dostanete dve zástrčky do dvoch miestností. 
Vyhotovenie drážok do stropnej konštrukcie je zakázané robiť, aby sa s drážkovaním neporušila nosná výstuž, ktorá je umiestnená hlavne pri dolnom povrchu dosky. Krytie tejto výstuže v týchto starších paneloch býva často menej ako 1cm. Aj z tohto dôvodu sme museli robiť nový sadrokartónový podhľad.eshop.stavba-az.sk

Výmena vykurovacích telies

V prípade, že by sme sa rozhodli pre výmenu vykurovacích telies v neskoršom období, museli sme nechať namontovať uzatváraciu armatúru na odvodné potrubia vykurovacieho systému. Zatiaľ sme sa rozhodli len pre vyrovnanie a natretie starých radiátorov. Budú zakryté dlhým závesom až po zem a koniec koncov neboli v najhoršom stave. Je potrebné si uvedomiť, že výmena radiátoru, pokiaľ tam nie sú uzatváracie ventily, nie je tá najjednoduchšia záležitosť. Ako prvé je potrebné vypustiť celú stúpačku, následne môžete demontovať starý pôvodný radiátor. Najlepšie je pre budúcnosť osadiť uzatvárací ventil, pokiaľ budete chcieť niečo robiť s radiátorom prípadne sa poškodí alebo nebude tesniť, viete pomerne ľahko uzatvoriť prívod do tohto radiátora. Plochu nového vykurovacieho telesa vám musí vypočítať príslušný správca bytového domu, aby ste nenarušili vykurovaciu sústavu. Či už plochou alebo objemom radiátora.

eshop.stavba-az.sk
Súvisiace témy:
REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 1.ČASŤ (úvod)
REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 2. ČASŤ (projekt)
REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 3. ČASŤ (rekonštr. jadra)
REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 4. ČASŤ (realizácia otvorov v nosných stenách)
REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 5. ČASŤ (Výmena el.rozvodov a radiátorov)

Mohlo by vás tiež zaujímať:
Inšpirácie a dizajn - Exteriér
Interiér, dizajn, zariadenie stavby

váš filantrop
Naposledy upravil filantrop dňa Štv 02. Jún 2022 8:07:55, celkovo upravené 1
filantrop
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Pia 29. Apr 2022 9:54:02


Re: REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 5. ČASŤ (Výmena el.rozvodov a radiátorov)

od pejko » Str 01. Jún 2022 21:39:11

Už sa to začína formovať :). Na stropy pôjdu sadrokartóny ?
pejko
 


Re: REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 5. ČASŤ (Výmena el.rozvodov a radiátorov)

od filantrop » Štv 02. Jún 2022 7:40:01

pejko píše:Už sa to začína formovať :). Na stropy pôjdu sadrokartóny ?


V ďalšom článku popíšem finálne povrchové úpravy ako sú obklady, pokládku plávajúcej podlahy a aj sádrokartónové podhľady. ;)
filantrop
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Pia 29. Apr 2022 9:54:02  

Späť na Stavebník / "Kutill"

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

 Naši partneri a priatelia - web links
 Urbár Podhradie - Webové stránky urbáru v Podhradí
cron