Stavba od A po Z
Vaša stavba v detailoch..
FÓRUM PROJEKT STAVBY ESHOP STAVBY
HOME SPRÁVY, AKTUALITY, TÉMY DISKUSNÉ FÓRUM STAVEBNÝ LEXIKÓN INZERCIA KONTAKTY

REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 2. ČASŤ (projekt)

Máte skúsenosti s realizáciou stavby, vybavovačkami, a pod.? Môžete ich popísať tu.
  

REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 2. ČASŤ (projekt)

od filantrop » Pia 06. Máj 2022 9:41:58

Ahojte, som tu zase z pokračovaním môjho príbehu o prerábke bytu.

2.) PROJEKTOVÁ ČASŤ:
2.1.- Čo treba odovzdať na úrad pred rekonštrukciou jednotlivých častí ?

Túto časť by som rozdelil na začiatok na dve základné skupiny:

1.) Rekonštrukcie bytu, na ktoré postačuje stavebná ohláška
2.) Stavebné úpravy, ktoré vyžadujú projekt na stavebné povolenie

1.) Rekonštrukcie na ktoré postačuje stavebná ohláška sú spravidla rekonštrukcie, ktoré nemenia vzhľad bytového domu, prípadne nenarúšajú statiku samotného bytového domu. (to neznamená že na vybúranie nenosnej steny nebudete potrebovať statický posudok, nakoľko iba statik vám vie skutočne povedať čo je a čo nie je nosné). Samotné vyjadrenie zo stavebného úradu na stavebné ohlásenie by vám malo trvať do 1-2 týždňov.

Sú to rekonštrukcie ako napr.:
- Výmena starého jadra za nové
- Výmena elektrických rozvodov
- Výmena starých okien za nové okenné konštrukcie (podľa pôvodného vzhľadu okien)
- Výmena vykurovacích telies (radiátorov)
- Zmena dispozície bytu s dotknutím NENOSNÝCH priečok
- Všetky činnosti ktoré bude sprevádzať zvýšený hluk
POZN.: Jednotlivé časti sa vám pokúsim popísať podrobnejšie v nasledujúcich článkoch , kde sa budem snažiť popísať už aj samotnú realizáciu s fotodokumentáciou. :)

2.)Stavebné úpravy, ktoré vyžadujú projekt na stavebné povolenie sú úpravami, ktorými sa mení určitým spôsobom vzhľad budovy, prípadne sa narúša statika nosných stien, ako sú napr. otvory v nosných stenách, zväčšenie otvorov atď.
Schvaľovanie stavebného povolenia trvá samozrejme dlhšie. Okolo 3-4 mesiacoch. A to z toho dôvodu, že všetky nosné konštrukcie ako aj obalové plášte budovy so spoločným vybavením bytového domu sú spoločným majetkom všetkých obyvateľov bytového domu, ktorých vlastnícky podiel sa prerátava prostredníctvom m2 vlastníka bytu. Tento vlastnícky podiel si môžete pozrieť na portáli katastra nehnuteľností. No a kde sa týmto chcem konečne dostať?  počas týchto 3-4 mesiacoch stavebný úrad vyvesí túto vašu žiadosť o stavebné povolenie na verejnú nástenku, ktorá sa nachádza pred stavebným úradom. (pokiaľ je tých susedov veľa, nerozposiela sa to každému susedovi zvlášť) Počas tohto termínu majú vaši susedia možnosť si to na tejto nástenke pozrieť. Cca po 3 mesiacoch vám pošlú vyjadrenie zo stavebného úradu s jedným z dvoch paré projektovej dokumentácie, ktoré ste odovzdávali na začiatku na úrad. Od tejto doby majú vaši susedia cca 2-3 týždne (neviem presne, keď chcete zistite si niekde :D ) na vznesenie námietok proti vášmu stavebnému povoleniu. Pokiaľ sa nikto neprihlási zavolajú vám zo stavebného úradu po týchto 2-3 týždňoch a následne si môžete prísť pre právoplatné nadobudnutie a opečiatkovanie projektovej dokumentácie, ktorú vám poslali domov.

Ak to môžem tak nazvať, výhodou je, že pokiaľ máte kombináciu stavebných úprav, na ktoré stačí stavebná ohláška ale aj stavebné povolenie, môžete tieto dve časti od seba projekčne oddeliť. Výhodou je, pokým vám budú schvaľovať projekt na stavebné povolenie (ktorý trvá dlhšie), projekt na ohlásenie rekonštrukcie budete mať už schválený a môžete kľudne počas toho pracovať na častiach, ktoré sa týkajú tohto ohlásenia, bez zbytočných prestojov.

O priebehu schvaľovania na stavebnom úrade vám už viac asi neviem napísať. Prípadne ak máte nejaké otázky skúste sa popýtať v komentároch. Možno vám budem vedieť poradiť, možno nie :P

2.2.- Dokumentácia od interiérového návrhu až po samotnú statiku

V tejto časti by som sa vám chcel pokúsiť vysvetliť „stručne a jasne“ :) aké projekty vám môžu dať jednotliví profesisti (vodár, kurenár, elektrikár, statik...) a približne v akej úrovni si ich môžete vybrať. Samozrejme čím vyššia úroveň tým vyššia cena. Predsa logika :D


eshop.stavba-az.sk

2.2.1.- Projekt statiky:

Takou asi najzákladnejšou úrovňou je projekt, ktorý by ste mali priložiť k stavebnému ohláseniu, ktorý potvrdzuje to, že to čo chcete vybúrať/zmeniť alebo prípadne dostavať nejako neoslabí/nepriťaží konštrukciu bytového domu. Nevravím, že musí hneď spadnúť celý panelák kvôli vašej rekonštrukcii, ale stačí aj to, keď priťažením, odľahčením alebo tým, že rekonštrukciou zmeníte tok síl v konštrukcii, popuká omietka susedovi a je nepríjemnosť so zlými susedskými vzťahmi na svete.
Ďalším stupňom je projekt statiky na stavebné povolenie. V rámci tohto projektu by mali byť obsiahnuté všetky veci, na základe ktorých bude vedieť človek na stavebnom úrade rozsah projektovaných prác, použité materiály pri rekonštrukcii s návrhom dimenzií prvkov a so samotným odporúčaním a súhlasom statika, prípadne stručný pracovný postup (zväčša je to stručná výkresová dokumentácia, statický výpočet a technická správa).
Jednotlivé detaily nie sú v tomto prípade nutné, to už záleží na osobnej dohode medzi investorom a statikom. Záleží to už skôr na skúsenosti zhotoviteľa príp. do akej miery chce investor zrealizovať rekonštrukciu tip top.  V preklade povedané, pokiaľ si to chcete zrealizovať sami a niečo v rámci rekonštrukcie nedodržíte tak, ako by ste mali (napr. zle aktivujete oceľové prvky, jednotlivé spoje prvkov poddimenzujete a po vyhotovení vám budú vznikať prasklinky od priehybu prvkov na omietkach príp. ešte niečo horšie. Nebude za to zodpovedný statik, ale zhotoviteľ.

2.2.2.- Projekt interiérového dizajnu:

Keďže sa tu snažíme riešiť rekonštrukciu bytu, budeme sa v tejto kapitole venovať iba interiéru, nakoľko ako jednotlivec by sme na exteriéri bytovky toho asi veľa nespravili.  Veľa ľudí si myslí, že keď to zväčša vykonáva architekt, automaticky to bude stáť horibilnú sumu peňazí. Potom často krát počujem niečo ako: „No keby som bol dopredu videl ako to bude vyzerať asi by som si vybral niečo iné, alebo toto by som zmenil.“ Tu taktiež veľmi záleží od toho aký stupeň si vyberiete. A je na každom, či je alebo nie je ochotný dať za návrh takéhoto niečoho ešte pár % z celkovej sumy vykonaných prác. A často krát dokážete predísť dosť veľa nepríjemným situáciám.

Skúsil by som to popísať v takých 3 základných stupňoch:
1. Stupeň - základné rozmiestnenie nábytku v 2D- toto sa zväčša vykonáva, keď si neviete ideálne predstaviť, ako by sa najlepšie dal vyskladať nábytok v pôdoryse. Aby vám nábytok nezacláňal v osvetlení interiéru, nebránil vám v prechode niekde v oblasti pri dverách. Prípadne, keď si vyskladáte celý nábytok , ktorého posledný diel tam nezmestíte . Samozrejme, že tento stupeň býva cenovo „najprijateľnejší“.
2. Stupeň - tu už vám budú vedieť spraviť základný 3D model, kde uvidíte tento vyskladaný nábytok v 3D v konkrétnych miestnostiach. X-krát sa stáva, že to čo dobre vyzerá na výkrese v 2D už nemusí byť až také lákavé v 3D.
3. Stupeň - v najvyššom stupni vám už dokáže architekt navrhnúť nábytky s konkrétnymi textúrami, tapetami, kobercami, ktoré si vy vyberiete (alebo to necháte na neho). Tento stupeň je potom úzko spojený s inými majstrami. Napríklad z tohto stupňa vie architekt ponúknuť stolárovi presné rozmery nábytkov, elektrikárovi presnú polohu a typ svietidiel, chlapom, ktorí budú robiť vodu a kanalizáciu vie zadefinovať presnú polohu batérií a vy nemusíte mať zbytočne stresy z toho, kde má byť čo umiestnené, kde čo vyvedené a tak ďalej. :)

eshop.stavba-az.sk

2.2.3.- Projekt vody, kanalizácie a elektriky

Túto profesiu by som sa pokúsil uviesť na konkrétnom príklade. Predstavme si, že rekonštruujeme byt, v ktorom bola klasicky v kúpeľni vaňa s umývadlom a pračkou. Na odvrátenej strane steny kuchyne bolo klasicky jedno umývadlo. Miestnosť s wc si teraz odmyslime, lebo priemer odvodu na wc pokiaľ nebol pred tým poddimenzovaný bude taký istý. Po rekonštrukcií budeme chcieť v kúpeľni nie jedno, ale hneď dve umývadla, pokiaľ to dispozícia dovolí samozrejme. K práčke pridáme sušičku. V kuchyni ako býva zvykom si umiestnime umývačku riadu. A teraz si treba položiť otázku. Pokiaľ pôjde naraz umývačka riadu s pračkou, niekto bude popritom umývať niečo v umývadle a v kúpeľni sa nedajbože do tohto všetkého bude aj niekto sprchovať. Bude stíhať odtekať voda do kanalizácie ? Prípadne pokiaľ pôjde naraz pračka, sušička, umývačka riadu s ostatnými elektrickými spotrebičmi ako je televízor, chladnička, mikrovlnka atď. budú stačiť elektrické ističe na odber takejto elektrickej energie? S týmto si mi našťastie nemusíme lámať naše krásne hlavy. Presne tieto prípady vám vedia prerátať v jednotlivých profesiách. ;)

Samozrejme ako som spomenul v predošlých odsekoch/článku. V nasledujúcich článkoch už budeme riešiť konkrétne príklady rekonštrukcie s priloženou fotodokumentáciou. :)


Súvisiace témy:
REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 1.ČASŤ (úvod)
REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 2. ČASŤ (projekt)
REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 3. ČASŤ (rekonštr. jadra)
REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 4. ČASŤ (realizácia otvorov v nosných stenách)
REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 5. ČASŤ (Výmena el.rozvodov a radiátorov)
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Inšpirácie a dizajn - Exteriér
Interiér, dizajn, zariadenie stavby


váš filantrop
Naposledy upravil filantrop dňa Štv 02. Jún 2022 8:05:34, celkovo upravené 2
filantrop
 
Príspevky: 10
Registrovaný: Pia 29. Apr 2022 9:54:02


Re: REKONŠTRUKCIA BYTU V ŽILINE 2. ČASŤ

od mariasulka » Pon 09. Máj 2022 7:29:45

vyzera to tak, ze sa vam celkom dari, tak uz ted sa tesim na pokracovanie
mariasulka
 
Príspevky: 21
Registrovaný: Uto 14. Sep 2021 10:16:08  

Späť na Stavebník / "Kutill"

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

 Naši partneri a priatelia - web links
 Urbár Podhradie - Webové stránky urbáru v Podhradí