Pripoj sa k nám!
orientacia okien v ...
 
Zdieľať:
Upozornenia
Vyčistiť všetko

orientacia okien v dome

32 Príspevky
27 Užívatelia
0 Likes
37.3 K Zobrazenia
(@anonymous)
Príspevky: 374
Honorable Member Guest
Topic starter
 

zdravim, rad by som sa spytal ci mozu byt okna na strane k susednemu pozemku? problem je v tom ze by som potreboval mat dom zhruba dva metre od hranice pozemku susediaceho s vedlajsim pozemkom, ale tiez by som na tej strane potreboval mat aspon jedno normalne okno do izby, najlepsie dve kedze by tam tak mohli byt dve izby s oknami na zapad, co je lepsie ako na sever si myslim. mimochodom, je vobec mozne stavat dva metre od susedneho pozemku? slo by aj menej? ak by napriklad sused nemal nic proti?

 
Publikované : 23/01/2012 4:00 pm
zander
(@zander)
Príspevky: 321
Reputable Member
 

Zdravim, 2m metre od hranice pozemku je normalna vzdialenost pozadovana vyhlaskou. Po dohode so susedom moze byt tato vzdialenost zmensena a schvaluje ju potom stavebny urad pri stavebnom konani.
Ak v stene planujete mat okna do obytnych miestnosti (spalna, obyvka, destka izba..), tak je tam dalsia podmienka a to 7m od steny susedneho domu. Ak ste prvi a pozemok vedla vas je nezastavany, mal by vam to urad povolit a neskor to bude mozno riesit sused s vami. Vy uz potom mozete ziadat, aby staval 5m od hranice.
Ak susedny dom uz stoji a je blizsie (ako 5m) treba to riesit dohodou so susedom. Bud sa dohodnete rovno na normalnych oknach, alebo to mozete riesit nepriehladnymi – priesvitnymi oknami, popripade dohodou o nejakej inej vzdialenosti. Toto vsetko ale musi prejst cez urad na stavebnom konani a je dobre sa so susedom (najlepsie pisomne) dohodnut vopred.
Este k tomu menej ako 2m. Tiez treba pamatat na to, ze ak pojdem blizsie k hranici, tak som blizsie k plotu. Sused si moze neskor postavit plot, alebo si ho zacloni a vy stratite svetlo v miestnosti. Takze pre obytne miestnosti je nejaky ten odstup od hranice dobry.

Z.

 
Publikované : 23/01/2012 5:19 pm
(@anonymous)
Príspevky: 374
Honorable Member Guest
Topic starter
 

Zdravim, 2m metre od hranice pozemku je normalna vzdialenost pozadovana vyhlaskou. Po dohode so susedom moze byt tato vzdialenost zmensena a schvaluje ju potom stavebny urad pri stavebnom konani.
Ak v stene planujete mat okna do obytnych miestnosti (spalna, obyvka, destka izba..), tak je tam dalsia podmienka a to 7m od steny susedneho domu. Ak ste prvi a pozemok vedla vas je nezastavany, mal by vam to urad povolit a neskor to bude mozno riesit sused s vami. Vy uz potom mozete ziadat, aby staval 5m od hranice.
Ak susedny dom uz stoji a je blizsie (ako 5m) treba to riesit dohodou so susedom. Bud sa dohodnete rovno na normalnych oknach, alebo to mozete riesit nepriehladnymi – priesvitnymi oknami, popripade dohodou o nejakej inej vzdialenosti. Toto vsetko ale musi prejst cez urad na stavebnom konani a je dobre sa so susedom (najlepsie pisomne) dohodnut vopred.
Este k tomu menej ako 2m. Tiez treba pamatat na to, ze ak pojdem blizsie k hranici, tak som blizsie k plotu. Sused si moze neskor postavit plot, alebo si ho zacloni a vy stratite svetlo v miestnosti. Takze pre obytne miestnosti je nejaky ten odstup od hranice dobry.

Ja by som sa opýtal, chcem stavať dom na úzkom pozemku kde od zadnej strany dodržiavam odstup od suseda 2m a som tam bez okien ale z prednej strany kde budem mať všetky okná (pozdĺžny dom) a aj dodržím vzdialenosť od suseda vychádza mi to presne od steny môjho domu na 7 m od hranice pozemku so susedom ale on má na tom mieste postavenú "drobnú stavbu" malú starú drevenú šopku ktorá je už podopretá a rozpadá sa a stojí presne na hranici s mojim pozemkom je bez okien s rozmermi cca 5x5 m. Ak si postavím dom a susedovi sa šopka rozpadne, môže si na tom istom mieste potaviť novú? Ak áno aj tak ak ju nemá ohlásenú ako drobnú stavbu (nie som si istý či ju má ohlásenú)? A ak začnem stavať musím dodržať tých 7 metrov od jeho drobnej stavby? Ďakujem za odpoveď.

 
Publikované : 16/09/2013 5:33 pm
zander
(@zander)
Príspevky: 321
Reputable Member
 

Tych 7m plati len medzi obytnymi miestnostami (v šope by musel mat oficialnu obytnu miestnost). Vzdialenost medzi stavbou a drobnou stavbou by mala byt min. tie 4m (odovodnene povolia aj menej).

Z.

 
Publikované : 30/09/2013 6:32 pm



(@milos)
Príspevky: 2
New Member
 

Dobrý deň,
ja by som sa chcel v súvislosti s toto témou niečo spýtať. Svokrovci nám (trom súrodencom)podarovali svoj rod. dom aj s pozemkom s tým že majú doživotné právo užívania. Na susednom pozemku práve prebieha výstavba rodinného domu. Doteraz máme so susedmi dobré vzťahy no problém je v tom že sused svoju stavbu rod.domu osadil na pozemku za úrovňou konca domu svokrovcov,čiže už domu ktorého sme v súčasnosti my ako súrodenci spoluvlastníci. Susedova novostavba má 5 okien +terasové dvere aj s terasou z poschodia otočenú k nášmu dvoru .Je to maximálne nepríjemné, pretože akýkoľvek náš pobyt na našom dvore je pred oknami suseda a to tam ešte samozrejme nebýva. Sme ako na javisku.
Dá sa s tým niečo robiť? Tých spomínaných 7 metrov od hranice pozemku to nie je ,je to asi 4-5 metrov.Nič nerieši ani prípadný plot pretože poschodie novostavby suseda je samozrejme nad ním. Zdá sa nám to ako neriešiteľný problém kedže konanie o stavebnom povolení prebehlo ešte v čase ,keď boli svokrovci majitelia susedného pozemku a zároveň účastníci konania, kde mohli nejaké námietky podávať. ...čo s tým ???

 
Publikované : 25/11/2013 11:55 am
zander
(@zander)
Príspevky: 321
Reputable Member
 

Zdravím.

Ak je splnené že 1. susedov dom je min. 2m od hranice pozemku (podľa popisu to je splnené) a zároveň 2. jeho stena s oknami je od vašej steny s oknami vzdialená viac ako 7m, tak by ste ani na stavebnom konaní s námietkami neuspeli. Riešenie je asi len ten plot / stromy / altánok a pod. .. Výšku zákon nerieši .. teda rieši, ale to už sa posudzuje preslnenie a to sa asi na tento prípad vzťahovať nebude. Z.

Z.

 
Publikované : 25/11/2013 12:53 pm
(@milos)
Príspevky: 2
New Member
 

Ďakujem za odpoveď.
predpokladal som že s tým asi nič neurobíme a tiež sme sa doma zhodli, už len na nejakých vyšších tujách či podobných vyššie rastúcich kríkov alebo drevinách. tiež to preberieme so susedom samozrejme....

 
Publikované : 25/11/2013 5:45 pm
(@ladygame)
Príspevky: 1
New Member
 

Zdravím, rada by som vedela či môžu byť okna na strane k susednému pozemku? Dom je dva metre od hranice v jednej časti 3,2 m od susedového pozemku.Problém je že okná situované na jeho stranu nám stavebný úrad nechce povoliť aj keď sused súhlasí a nemá s oknami problém.Vzdialenosť domov je 19,2 m takže spĺňame 7 m vzdialenosť.Ide len o jedno okno s kuchyne (čo kuchyna nie je obytná miestnosť ale je spojená s jedálňou tak sa vraj ráta) a o vikier v ktorom je kúpelňa(čo sa tiež považuje za neobytnú miestnosť). Vraj narušuje pohodu bývania susedom, ktorým to vôbec nevadí a súhlasia s oknami na ich pozemok. Prosím vysvetlite mi to??? ako to je s tými oknami??? Prečo nesúhlasí SÚ ke´d nikomu okná nevadia???

 
Publikované : 31/07/2017 8:04 pm



zander
(@zander)
Príspevky: 321
Reputable Member
 

Zdravím, rada by som vedela či môžu byť okna na strane k susednému pozemku? Dom je dva metre od hranice v jednej časti 3,2 m od susedového pozemku.Problém je že okná situované na jeho stranu nám stavebný úrad nechce povoliť aj keď sused súhlasí a nemá s ...

Zdravím. Treba od nich žiadať vyjadrenie a namietať (podľa akého zákona a pod.). Ak toto tvrdia je to subjektívna hlúposť. Ak neustúpia, tak sa paradoxne budete musieť odvolať vy a bude rozhodovať krajský stavebný úrad.

Odstupy stavieb rieši vyhláška :
532/2002 - Vyhl. MINZP SR (stavba - tech. poziadavky) § 6 (je tam aj pdf)

Sú to však odstupy stavieb. Na odstup od hranice pozemku je jediné pravidlo a to 2m. Pohoda na pozemku ? Stavebný úrad by mal postupovať podľa zákonov a vyhlášiek nie podľa subjektívnych pocitov.
Neviem či vám už prebehlo konanie, no ak s vašou stavbou susedia v pohode súhlasia, poproste ich, aby vám situáciu s osadením stavby a viditeľnými oknami (poprípade s jednoduchým popisom okien) podpísali. Že na úrade vymýšľajú a tak.. Toto doložte oficiálne (cez podateľňu) ku konaniu / k dokladom pre SP a úrad by mal skončiť.
Ak neskončí, môžete ešte pohroziť oficiálnou sťažnosťou na úradníka a škodami spôsobenými odkladom začiatku výstavby. Ak aj tak neskončí, tak vám asi ostáva len ten krajský stavebný úrad a sťažnosť / žaloba na váš stavebný úrad (treba sa poradiť s právnikom o postupe).

Z.

 
Publikované : 01/08/2017 1:05 am
fulol
(@fulol)
Príspevky: 102
Estimable Member
 

Pekny pristup ak aj sused suhlasi. Vsak to by malo byt smerodajne, ci nie? Ja by som sa odvolal. Podla toho co ste sem napisali, ak je to pravda, tak si mylsim, ze by s tymi oknami nemal byt ziadny problem.

 
Publikované : 01/08/2017 11:09 am
deziro
(@deziro)
Príspevky: 119
Estimable Member
 

Nenechal by som to tak. Prvotný by mal byť súhlas suseda a tak neviem teda, prečo s tým majú na úrade nejaký problém. Ak výslovene dosť neprekračuješ nejaké stanovy, tak treba si ísť za svojim

 
Publikované : 02/08/2017 10:46 am
(@karolo)
Príspevky: 50
Trusted Member
 

Presne tak, treba si stat za svojim..

 
Publikované : 31/08/2017 9:16 am



ewinna
(@ewinna)
Príspevky: 164
Estimable Member
 

Treba si to poriadne premyslieť aby bolo všade dostatok svetla. To je to najdôležitejšie

Príroda nie je chrám, ale dielňa a človek je v nej robotníkom

 
Publikované : 31/08/2017 12:25 pm
jeniro
(@jeniro)
Príspevky: 35
Eminent Member
 

nenechaj sa odbit. ak to nevadi samotnemu susedovi, ktoreho sa to bude tykat najviac, tak neviem, preco by urad s tym mal mat nejaky problem

 
Publikované : 02/09/2017 11:10 am
(@saratica)
Príspevky: 36
Eminent Member
 

treba sa pobit - odpinkat vas vie kazdy

 
Publikované : 05/09/2017 11:22 am
Stránka 1 / 3
Pripoj sa k nám!
Online užívatelia

 Žiadny člen momentálne prihlásený

Kategórie článkov:

Zo správ, aktualít, tém a inšpirácií :)..